Czym różni sie demokracja bezpośrednia od...

pośredniej .??
Jakie warunki trzeba było spełnic , by uzyskać obywatelstwo ateńskie .??

Tematy: 3
Odpowiedź

ODPOWIEDZI (2)

chwilę temu

cakedrop 2010-12-11 17:31:42

+7
agucha97
-8

Demokracja pośrednia (przedstawicielska) to rodzaj demokracji, gdzie decyzje podejmują przedstawiciele społeczeństwa wybrani w wyborach. Model ten jest zastosowany w większości państw demokratycznych, m.in. w Polsce.Demokracja bezpośrednia - (z greckiego Demos = lud oraz creatos = panować czyli bezpośrednie panowanie ludu) system polityczny, w którym decyzje podejmuje się przez głosowanie ludowe (plebiscyt, referendum), w którym wziąć udział mogą wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania. W demokracji bezpośredniej, w porównaniu do obecnej w większości państw zachodnich demokracji pośredniej, obywatele mają większy i bezpośredni wpływ na podejmowane decyzje.


cakedrop 2010-12-11 17:33:51

+7
agucha97
-7

Została wprowadzona bowiem zasada ekskluzywności (obywatelstwo ateńskie przysługiwało odtąd tylko tym, których obydwoje rodzice byli Ateńczykami)

Podoba Ci się to pytanie?

Szukasz porady? Napisz!

Nie trzeba się logować!

Antykoncepcja długoterminowa – komfort i skuteczność

Dotąd pigułki antykoncepcyjne były uważane za najskuteczniejszą oraz najbardziej wygodną formę antykoncepcji. Jej skuteczność była wyższa niż stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych, lecz tylko pod warunkiem regularnego przyjmowania. Okazało się ...  • Czytaj więcej