Zaloguj się✗ Zamknij
Jak praktycznie i gustownie urządzić pokój dla nastolatka?
Data publikacji:
2023-11-17 20:16:29
Pokój nastolatka znacząco różni się od tego, w którym pociecha mieszkała jeszcze kilka lat temu. Znikają z niego zabawki, natomiast pojawiają się nowe akcesoria, charakterystyczne dla wieku. Warto jednak pamiętać, że pokój służy zarówno do nauki, jak i spędzania wolnego czasu. Trzeba więc urządzić go w sposób praktyczny, a zarazem gustownie, tak aby nastolatek czuł się w nim dobrze.
Wydzielenie przestrzeni do nauki
Pokój to miejsce, w którym nastolatek odrabia prace domowe, przygotowuje się do sprawdzianów oraz wykonuje różnego rodzaju projekty zaliczeniowe. Ważne, aby stworzyć mu odpowiednie warunki do nauki. W pomieszczeniu powinno stanąć biurko - umieśćmy je pod oknem, tak aby zapewnić dostęp do światła dziennego. Dobrym rozwiązaniem będzie biurko z szufladkami, w których uczeń będzie mógł przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy. Wymiary mebla zależą natomiast od przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania. Co do zasady im większe biurko, tym lepsze warunki do pracy i nauki, ale w małych pomieszczeniach musimy zdecydować się na meble o mniejszych wymiarach. Do biurka dobieramy odpowiednie krzesło - najlepszym rozwiązaniem będą modele ergonomiczne, dostosowane do tego, aby spędzać w nich nawet długie godziny. Krzesło z wyższej półki, choć droższe, posłuży dziecku przez długie lata.
Strefa relaksu i wypoczynku nocnego
W pokoju nastolatka musi oczywiście stanąć łóżko. Wyposażmy je w wygodny materac oraz lekką, antyalergiczną pościel. Zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Niemniej jednak, o ile pozwala na to ilość miejsca, warto też wydzielić dodatkową strefę wypoczynku. Możemy w niej umieścić puf oraz stolik kawowy. Na ścianie możemy powiesić tablicę kredową, na której dziecko będzie mogło zapisywać najważniejsze przypomnienia i notatki. Zwróćmy uwagę, aby strefa relaksu nie nachodziła na przestrzeń wydzieloną do nauki. Bardzo istotne dla prawidłowego odpoczynku jest ich oddzielenie, podobnie jak robimy to w przypadku domowego biura.
Jakie dodatki wybrać do pokoju nastolatka?
Nastolatki najczęściej same decydują, jakiego rodzaju dodatki znajdą się w ich pokoju. Warto pozwolić dziecku urządzić własną przestrzeń po swojemu, ale z tym zastrzeżeniem, że pewne elementy zwyczajnie muszą do niej przynależeć. Mowa zwłaszcza o szafach i innego rodzaju meblach do przechowywania. Czasami nie trzeba kupować nowych modeli - z powodzeniem sprawdzą się te, które służyły dziecku jeszcze kilka lat temu. Dobrym rozwiązaniem jest jednak, poza tradycyjną szafą, stojak na ubrania. Dostępny jest on w sklepie internetowym https://www.castorama.pl/garderoba-i-przechowywanie/garderoba/akcesoria-do-garderoby/wieszaki-stojace.cat i pozwala nadać pomieszczeniu nieco świeżości i nowego tchnienia. Pokój nastolatka warto wyposażyć też w dywan, który zapobiegnie utracie ciepła. Na parapecie można natomiast postawić doniczki z kwiatami i innymi roślinami, które produkując tlen, wspomagają proces regeneracji organizmu oraz nauki.
Jakie kolory wybrać do pokoju nastolatka?
Wybierając kolor na ścianę do pokoju nastolatka, warto pamiętać o prostej zasadzie - barwy stonowane, jasne optycznie powiększają i rozświetlają wnętrza, a ciemniejsze mają odwrotne działanie. Obecnie dużą popularnością cieszą się też tapety, którymi można wyłożyć cały pokój albo wyłącznie jedną ścianę, zgodnie z preferencjami. Pamiętajmy jednak, że pokój nastolatka powinien sprzyjać wypoczynkowi i nauce, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą lekkie, delikatne kolory. Alternatywnym rozwiązaniem będzie umiejętne połączenie ich z kolorami ciemniejszymi, tak aby wypracować pożądaną harmonię, jednocześnie nie zaburzając proporcji. Dzieci najczęściej same chcą decydować o kolorze, jaki pojawi się na ścianach w ich pokoju. Gusta w tym wieku zmieniają się szybko, ale obecnie nie ma większego problemu, aby bez konieczności przeprowadzania większego remontu zmieniać koncepcję tak często, jak to konieczne. Dzięki temu pokój zawsze będzie odzwierciedleniem pasji i upodobań nastolatka.