Jaką szkołę ponad gimnazjalną wybrać??

Szkoły ponad gimnazjalne:



Każdy z nas kończąc gimnazjum a nawet trochę wcześniej staje przed bardzo ważnym wyborem, a mianowicie musi wybrać szkołę ponad gimnazjalną do wyboru jest 2 lub 3 letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa, 4-letnie technikum lub 3 letnie Liceum Ogólnokształcące lub Profilowane. Wiele osób ma duży dylemat jaką szkołę wybrać. Potwierdzam to nie jest proste. Aby dokonać dobrego wyboru bierzemy pod uwagę nasze zdolności i zainteresowania oraz to czy w przyszłości chcemy pracować fizycznie czy raczej naukowo. Jeżeli nie wiemy co chcemy robić w przyszłości to powinniśmy udać się do LO, po którym udajemy się na wybrane przez nas studia.



Zasadnicza szkoła Zawodowa:




Zacznijmy od szkoły zawodowej. Do takiej szkoły powinni się udać ci którzy szybko zamierzają rozpocząć prace. ZSZ trwa 2 lub 3 lata w zależności od zawodu który wybierzemy. Ta szkoła daje nam kwalifikacje zawodowe oraz możliwość dalszej edukacji w technikum a później można również iść na studia. Podczas nauki w tak zwanej „zawodówce” odbywamy praktyki zawodowe które mogą odbywać się np. przy zawodzie sprzedawcy w sklepie, przy zawodzie fryzjera w salonie fryzjerskim itp. Za praktyki dostaje się ok. 200 zł miesięcznie wynagrodzenia. Absolwenci ZSZ znajda pracę fizyczną w swoim zawodzie i zarabiają ok. 1000-2000 zł miesięcznie.



Liceum Ogólnokształcące i technikum:



Liceum trwa 3 lata i nauka tam opiera się na gimnazjum oprócz przedmiotów które wybierzemy i będziemy się ich uczyć na poziomie rozszerzonym a później będziemy je zdawać na maturze. Liceum jest dla osób, które chcą się kształcić dalej idąc na studia, ponieważ kończąc tylko liceum trudno jest znaleźć prace bo ma się tylko maturę.

Technikum trwa 4 lata. Przygotowuje się tam uczniów zarówno do matury jaki i do egzaminu zawodowego. Praktyki odbywają się 2 razy po 1 miesiącu najczęściej w 2 i 4 klasie. Po technikum można iść do pracy lub podjąć się studiów dziennych lub zaocznych



Podsumowanie



Jeżeli nie chcemy tracić czasu na naukę powinniśmy wybrać Szkołę Zawodową. Po 2 lub 3 latach pracujemy już.
Jeśli jesteśmy pewni, ze chcemy iść na studia to powinniśmy wybrać Liceum Ogólnokształcące, które świetnie przygotuje nas do zdania matury i będziemy mieli dobry start na studiach ;d
Jeżeli tak do końca nie wiemy czy chcemy studiować czy pracować fizycznie to wybieramy technikum, które daje nam możliwość pracy zawodowej oraz pójścia na studia.
Wybór szkoły ponad gimnazjalnej nie jest prosty, ale pamiętajmy, żeby to dobrze przemyśleć bo to decyzja na całe życie.



ubezpieczenie szkolne