duff

W serwisie od 3217 dni , ostatni raz 09 lipiec 2015

Moje pytania (1)

Wszystkie »

Czy opłaca się czytać dalej lekturę jeżeli...

jedyne co z niej zapamiętuje to to co jest opisane w streszczeniu szczegółowym? Bo przez język w jakim jest napisana niektóre rzeczy słabo rozumiem a niektórych nie zapamiętuje. Czytam Pana Tadeusza. Jeżeli w streszczeniu szczegółowym mam opisane że po powrocie Tadeusza jego były pokój jest mieszkaniem kobiecym, a chwilę póżniej poznaje jego lokatorkę - młodziutką dziewczynę. Obydwoje są wielce zmieszani spotkaniem, Zosia ucieka. A w książce mam opisane na całą stronę wygląd Zosi i ich pierws...

W Książki, 2015-07-08 13:59:23, 10 odp

Moje odpowiedzi (9)

Wszystkie »

Czy opłaca się czytać dalej lekturę jeżeli...

W Książki od duff, 2015-07-09 23:21:55, 10 odp

duff odpowiada:

Ale obowiązkowych lektur jest z 17 albo 18 to każdą mam znać co do cytatu? Tak się nie da. Nie zapamiętuję takich wiadomości z książki tylko to o co w nich chodzi.
W tym fragmencie miała podane wiadomości na temat tej sukienki Telimeny czy nie? Ja bym nie wiedziała bo nie przywiązuję uwagi do takich rzeczy, po prostu zapominam takie szczególiki.
Nie mogą chyba dać innego utworu niż ogwiazdkowanego. Bo te są obowiązkowe na maturze więc nie mogą mi na podstawie dać nie obowiązkowego.
Nie odgadłabym że ten fragment z matury to z Pana Tadeusza, na szczęście tylko za 2 pkt to zadanie. Przecież nikt normalny nie uczy się tekstu na pamięć a czytając nie da się go zapamiętać, ja czytam żeby wiedzieć o czym jest książka a nie wnikać w szczegóły, typu jaką sukienkę miała Telimena, albo jakie obrazy wisiały w zamku. Ktoś to w ogóle pamięta? Ja musiałabym na pamięć się tego uczyć.

Czy opłaca się czytać dalej lekturę jeżeli...

W Książki od duff, 2015-07-08 22:50:12, 10 odp

duff odpowiada:

No tak ale III części Dziadów nie da się zrozumieć, niektórzy nawet IV części nie rozumieją a jak dla mnie jest łatwa.
Nie miałam jeszcze "Chłopów".
Miałam szczegółowy sprawdzian z cytatami tylko z III części Dziadów a resztę sprawdzianów to albo wypracowania albo kartkówka i "10 szybki pytań" gdzie czasem zdarza się np "napisz reakcje [osoby] na wiadomość o czymś tam" albo "na jakim temat rozmawiała ktoś tam z kimś tam jak się spotkali gdzies tam", albo była kartkówka na podstawie filmu "Nad Niemnem" "do kogo był podobny ktoś tam, do jakiego przodka?"

Czy opłaca się czytać dalej lekturę jeżeli...

W Książki od duff, 2015-07-08 22:45:19, 10 odp

duff odpowiada:

Taki szczegółowy sprawdzian to ja miałam z trzech części "Dziadów", trzeba było znać z II część cytaty przestróg duchów, umieć je zinterpretować, krótka charakterystyka tych duchów, jacy byli za życia, dlaczego teraz ich dusze cierpią itp. Z III części były w tabelce podane cytaty i trzeba było określić z jakiego to jest aktu lub sceny, w niektórych była podana scena a akt trzeba było napisać a w niektórych na odwrót a z IV części to chyba coś było o przemianie tego Gustawa [?] w Konrada, o jego miłości, poświęceniu się ojczyźnie itp. To tak z grubsza ale było znacznie więcej szczegółowych pytań bo pani powiedziała że "Dziady" a zwłaszcza III część (bo to ona jest obowiązkowa na maturze) musimy zdać od dechy do dechy, z cytatami.
Ale na nowej maturze jak mogą takie pytania zadać? Jak na pisemny polskim pierwsza część to praktycznie pytania oparte na tekście źródłowym a druga to wypracowanie na którym raczej dadzą coś do opracowania na podstawie wybranej lektury przez nich i inne w której też występuje podobny wątek. A na ustnym też są pytania gdzie trzeba coś rozważyć, poprzeć innymi tekstami kultury.
Nie pamiętam co oni tam jedli, wiem tylko że kobiety co inne i mężczyźni także, a o obrazach... pamiętam że o tym czytałam na początku książki ale to akurat było nudne więc czytałam bo czytałam ale żadne nazwiska mi w głowie nie zostały. Bez przesady jest z 18 jak nie więcej obowiązkowych lektur na samej podstawie a gdzie jeszcze rozszerzenie jak ktoś chce zdawać? To wszystkie 18 lektur są ważne ale nie sposób z każdej zapamiętać wszystko. Ja żeby zapamiętać takie szczególiki musiałabym się na pamięć wykuć. A jeszcze jest mnóstwo wybranych wierszy różnych autorów więc je też trzeba było choć trochę ogarniać ale ja pewnie ich nie ogarnę bo nie zapamiętuję wierszy, ich interpretacji, tytułów, autorów. Jeszcze przydałoby się znać jakieś inne lektury żeby mieć na co się powołać, gdyby były aż tak dokładne pytania to mało kto by zdał maturę.
ubezpieczenie szkolne