Za co można dostać prawa autorskie?

Mniej więcej wiem za co, ale dostałem w jednym moim filmie i do końca nie wiem co w nim takiego było, że prawa autorskie dostałem :/

Odpowiedź

ODPOWIEDZI (4)

chwilę temu

adzc 2016-12-31 12:04:37

+8
gt366t
Blackspirit
-5

Sam chyba nie wiesz o czym piszesz albo co innego masz na myśli, a napisałeś całkiem coś innego. Jesteś chroniony prawem autorskim od momentu stworzenia działa, które jest twórcze i ma charakter indywidualny. Czyli każdy twój film jest chroniony prawem autorskim jeżeli zrobiłeś go w taki sposób i nikt wcześniej tego nie zrobił. Zgaduję, że chodziło Ci o to że youtube zablokował film na podstawie złamania prawa autorskiego. Czyli ktoś inny stworzył pewien element w twoim filmie, który jest chroniony tym prawem np. muzykę. Dużą część rzeczy możesz wykorzystywać do swojego użytku nie czerpiąc z tego tytułu korzyści majątkowych jednak jeżeli wykorzystujesz to do upublicznienia i pobierasz za to wynagrodzenie (yt chyba coś tam płaci za wyświetlenia, suby itp. - nie wiem nie znam się na tym) to jest to złamanie prawa.

Odpowiedz na ten komentarz

adzc adzc 2016-12-31 12:05:45

Ostanie zdanie tyczy się tylko dzieł, na które nie masz odpowiedniej zgodny, licencji autora lub współautorów.

Odpowiedz na ten komentarz

Blackspirit adzc 2016-12-31 12:15:40

+5
gt366t
-5

Rozpowszechnianie bez czerpania korzyści majątkowych też jest zabronione, jeśli autor nie wyraził na to zgody. Niektóre utwory (czy to literackie, graficzne czy muzyczne) mają ustalone zasady, na których można dane dzieło rozpowszechniać bez pytania o zgodę - najczęściej trzeba dać link do oryginału i wyraźnie napisać, kto jest autorem. Inne utwory mają R czyli all rights reserved - w tym wypadku nie wolno ich rozpowszechniać (poza celami edukacyjnymi), bez względu na korzyść majątkową lub jej brak.

Odpowiedz na ten komentarz

adzc Blackspirit 2016-12-31 12:38:19

+5
gt366t
-3

Eh i kolejny raz nie mogę dodać odpowiedzi. Napiszę teraz najkrócej jak mogę bo mam już dość tego.
Masz rację. Miałem na myśli pojęcie dozwolonego użytku prywatnego i publicznego, ale nie chciałem się za bardzo zagłębiać w przepisy prawa, które autorowi nic by nie dały. Wystarczy, że przyswoi to co napisaliśmy i będzie wiedział co zrobił i czego ma się trzymać w przyszłości.

Odpowiedz na ten komentarz
Podoba Ci się to pytanie?

Szukasz porady? Napisz!

Nie trzeba się logować!