Co robić, gdy dręczy nas przeziębienie?

Przeziębienie to stan, w którym definitywnie nic nam się nie chce. Siły do wszystkich możliwych czynności opadają i kończy się wszystko na tym, że leżymy w łóżku. Sposób ten nie jest dla wszystkich – na przykład dla mnie. Ja jestem osobą aktywną i opowiem Wam, co ja takiego robię i co radzę Wam, abyście robili podczas choroby. Powiem też, dlaczego warto tak robić.

Jak chorować aktywnie?


Żeby była jasność – aktywność w tym przypadku nie jest równoznaczna z przebywaniem na powietrzu! Podczas każdej choroby, a nawet jej pojedynczych objawów nie wychodzę poza dom i Wam też to radzę. Pamiętajcie, bezpieczeństwo ponad wszystko. Przechodząc już do sedna, gdy dręczy mnie przeziębienie, nie pozwalam, żeby dopadło mnie znudzenie. Owszem, jest osłabienie, ale kto zabrania robienia przyjemnych rzeczy? Dziewczyny, po łyknięciu aspiryny – mogą zająć się sobą. Trening makijażu, zabiegi upiększające, czy lekka pomoc przy sprzątaniu – to wszystko powinniśmy robić, aby nie dać się nudzie!


Męska część towarzystwa z kolei może oddać się ulubionej rozrywce, lub także pomagać w lżejszych obowiązkach domowych. Ważne jest w tym momencie zrozumienie rodziców, gdyż przeziębienie może naprawdę dokuczyć. W przypadku wielu osób często jest tak, że na czas choroby domownicy zamieniają się obowiązkami, aby odciążyć przeziębioną osobę.


Zapraszanie znajomych niestety nie wchodzi w grę, gdyż przyczyniamy się w ten sposób do rozprzestrzenienia się wirusa. Dlatego na jakiś czas spotkania towarzyskie należy odpuścić. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić rozmowy telefoniczne. To doskonała rozrywka, gdyż możemy się dowiedzieć, co działo się danego dnia w szkole, lub zwyczajnie poplotkować, czy poznać aktualnie omawiany na lekcjach materiał. Rozmowy telefoniczne zajmują czas, co w naszym przypadku jest zbawienne.


Czy warto sięgać po lekarstwa?


Wiele osób wraz z rozwojem choroby decyduje się na sięgnięcie po aspirynę – na co to pomaga, chyba nie muszę mówić (Aspirin® firmy Bayer - na ból, gorączkę i przeziębienie)? Jednak dla osób, które rzadko mają do czynienia z apteką, przypomnę, że jest to jedno z najbardziej znanych lekarstw na przeziębienia. Dostępne jest w aptekach bez recepty, dlatego ze spokojem możesz poprosić kogoś o kupno i przyjąć odpowiednią dawkę. Dlaczego ktoś ma kupić Aspirynę? To proste – Ty chorujesz!


Niewątpliwym plusem wszelkiego typu preparatów jest fakt, że po ich zażyciu można zająć się czymkolwiek innym. Nie jesteśmy zmuszeni do przebywania w łóżku, wystarczy, że będziemy w domu. Każdy z nas może robić to, co lubi w momencie chorowania, ponieważ przebywając w domu i przyjmując preparaty, wystarczająco dbamy o swoje zdrowie.


A co z domowymi sposobami na przeziębienie?


W przypadku domowych sposobów na przeziębienie ile ludzi - tyle opinii. Jedni uważają je za możliwie najlepszą metodę leczenia, drudzy z kolei narzekają, że „lekarstwa” przygotowane własnoręcznie nie pomagają. Można się również spotkać z opinią, że domowe sposoby na przeziębienie pomagają wybiórczo. Niby zażywamy miksturę na wszystko, jednak w rzeczywistości okazuje się tak, że pozbywamy się jedynie kaszlu lub bólu głowy, a pozostałe objawy zostają.


Jedyny plus leczenia tego typu jest taki, że poznamy nowe smaki. Środki przygotowane w domowym zaciszu często mają dość ciekawy, ale nietypowy smak, który może nas zaskoczyć. Dajmy na to taka cebula. W potrawach doskonale znamy jej smak, czy to gotowanych, czy smażonych potrafimy ją bezbłędnie rozpoznać. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak będzie smakować po zmieszaniu z miodem i sokiem z cytryny. Ten, z pozoru prosty przepis może pomóc, jednak najpewniejsze jest to, że dostarczy nam nowych wrażeń smakowych, które zapamiętamy do końca życia!


Pewne grono osób poleca również spożycie potrawy na ostro przyprawionej. Ma to pomagać na zatkany nos i ból gardła. Sprawa jednak może być nieco bardziej skomplikowana, ponieważ duża część społeczeństwa jest uczulona na składniki zawarte w ostrej papryce. Spożycie nawet niewielkiej ilości produktu, na który mamy alergię, może skutkować silną reakcją uczuleniową, a zatrzymanie jej możliwe będzie jedynie przez zespół pogotowia ratunkowego. Jeśli masz pewność, że nie masz uczulenia – próbuj.


Teraz już znasz moje sposoby na radzenie sobie z przeziębieniem. Podstawowa rada – nie pozwalaj, aby przebywanie w łóżku zdominowało Twój czas. Nie oznacza to również tego, że masz się przemęczać, czy robić wszystkie czynności tak, jakby choroby nie było. Musisz z pewnymi rzeczami odpuścić, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której organizm odmawia posłuszeństwa. Wiesz też, czym jest aspiryna i na co pomaga. W tym momencie nie pozostaje Ci nic innego, jak przy najbliższej okazji przetestować moje sposoby. Gwarantuję, że chorowanie będzie przyjemniejsze!