Jak radzić sobie z problemami trawiennymi u dzieci? Porady i leczenie



Dolegliwości układu pokarmowego u dzieci to zjawisko bardzo powszechne. Jak sobie radzić z bólem brzucha, biegunką czy zaparciami? Do dyspozycji mamy zarówno dostępne w aptekach preparaty, jak i naturalne metody stosowane już przez nasze babcie.


 


Zmiany w diecie i stylu życia


Rozszerzając dietę dziecka, należy wprowadzać produkty zawierające błonnik, który wprawdzie nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym, ale pełni bardzo ważną rolę, korzystnie wpływając na perystaltykę jelit, wspierając mikroflorę jelitową, absorbując toksyczne substancje i ułatwiając ich wydalanie. Skraca czas przechodzenia pokarmu przez jelita oraz zwiększa objętość stolca, zapobiegając zaparciom, czyli dolegliwości często występującej w wieku dziecięcym. Błonnik obniża także poziom „złego” cholesterolu LDL, pobudza wydzielanie śliny, soków trawiennych i enzymów.


 



Odpowiednie nawodnienie


By osiągnąć te efekty, ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów, np. u dzieci w wieku 1–3 lat powinno to być ok. 1250 ml na dobę, przede wszystkim wody, ale także soków (najlepiej przecierowych, zawierających miąższ owoców i warzyw), zup czy przetworów mlecznych (jogurt, kefir, maślanka).


 


Regularność posiłków


Ważna jest regularność posiłków. Zaparcia u dziecka przestaną być kłopotem, gdy zadbamy, aby młody człowiek jadł pięć posiłków w ciągu dnia (I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację). Należy przestrzegać stałych godzin ich spożywania. Ostatni posiłek powinien być zjedzony na 2–3 godziny przed snem, co pozwoli na wykorzystanie dostarczonej energii, a opróżniony przed snem żołądek zapewni spokojny, regenerujący sen.


 


Aktywność fizyczna


Uniknięciu problemów trawiennych sprzyja aktywność fizyczna – spacer, jazda na rowerze czy pływanie usprawniają motorykę jelit, przeciwdziałają zaparciom i normalizują apetyt.


 


Domowe sposoby na poprawę trawienia


Rodzice często zastanawiają się, jaki lek na zaparcia jest najskuteczniejszy. Niekiedy jednak warto najpierw wykorzystać metody naszych babć, które przy takich problemach podawały dzieciom np. suszone śliwki – składniki tych owoców sprawiają, że strawione jedzenie przemieszcza się łatwiej w przewodzie pokarmowym, ułatwiając wypróżnienie. Działanie przeczyszczające wykazują też jabłka, pomarańcze, owoce jagodowe, brzoskwinie, kiwi, suszone morele.


 


Innym tradycyjnym sposobem na zaparcia jest picie oleju rycynowego powodującego nasilenie ruchów perystaltycznych. Podobne właściwości ma siemię lnianie – wystarczy podawać dziecku miksturę przyrządzoną ze zmielonych ziaren lnu zalanych wrzątkiem, po odczekaniu, aż nabiorą kleistej konsystencji.


 


Receptą na zatwardzenie u dziecka może być masaż jego brzuszka, który pobudzi jelita i ich perystaltykę, jednocześnie działając uspokajająco na malucha.


 


Leki stosowane w leczeniu zaparć u dzieci


Jaki lek na zaparcia dla dzieci jest najskuteczniejszy? W aptekach znajdziemy wiele preparatów łagodzących tego typu dolegliwości w postaci tabletek, syropów albo czopków glicerynowych, które mają działanie rozluźniające stolec. Skuteczne bywają roztwory zawierające laktulozę – organiczny disacharyd, który po dotarciu do jelita grubego rozpada się na dwutlenek węgla i kwasy organiczne zwiększające ilość wody w jelicie grubym, co powoduje pobudzenie jego perystaltyki i zmiękczenie mas kałowych.


 


Takie preparaty mają jednak charakter doraźny, nie należy przedłużać ich stosowania, ponieważ może to „rozleniwiać” jelita i sprzyjać problemom z wypróżnianiem.


 


Innym preparatem dostępnym w aptekach są makrogole. Makrogol na zaparcia przywraca prawidłowy stopień nawodnienia mas kałowych, co prowadzi do pobudzenia naturalnych ruchów jelit, ułatwiając wypróżnianie. Aktualne wytyczne ekspertów zalecają stosowanie makrogoli również w przypadku zaparć przewlekłych; organizm do makrogoli się nie przyzwyczaja, nie ma więc ryzyka uzależnienia.


Kiedy skonsultować się z lekarzem?


Zaparcia u dzieci są zjawiskiem powszechnym, ale czasem mogą wskazywać na poważniejsze problemy, takie dolegliwości bywają bowiem objawem chorób jelit, alergii pokarmowej czy celiakii. Gdy mają charakter długotrwały lub często się powtarzają, należy wybrać się do lekarza.


 


Warto też regularnie wykonywać dziecku badania kontrolne, w tym analizę kału. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować stan jego zdrowia, szczególnie funkcjonowanie układu pokarmowego.


 


 


 


opracowano na zlecenie USP Zdrowie sp. z o.o.


 

ubezpieczenie szkolne