Quantcast
Dojrzewamy.pl - portal młodych kobiet i nastolatków

Torby listonoszki – historia, stylizacje, najlepsze miejsce na zakupy.

Obowiązkowo w garderobie każdej kobiety powinna znaleźć się torba listonoszka, niezależnie od jej gustów i upodobań. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ta torebka jest po prostu bardzo funkcjonalna, a przy tym niezwykle elegancka. Kiedy listonoszki zawojowały świat mody i jak najlepiej dobrać ją do swoich potrzeb? 
  1. Historia listonoszek

  2. Listonoszki na salonach

  3. Jak dobrać listonoszkę?


Historia listonoszek


Co ciekawe, moda na torby listonoszki przez długi czas kojarzona była wyłącznie z modą męską. Wskazuje na to ich nazwa: listonoszki co prawda początkowo nie były noszone przez listonoszy, ale za to doskonale nadawały się do przenoszenia drobnych przedmiotów, takich jak powszechne w dawnych czasach listy. Dopiero w XIX wieku zaczęto łączyć te torebki z pracownikami działającej na Dzikim Zachodzie poczty konnej, Pony Express, a później z kurierami i konduktorami pociągów. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku listonoszki zawojowały Hollywood: jej wielkim propagatorem był podróżnik i archeolog Indiana Jones. Wówczas listonoszka zaczęła być powszechnie kojarzona ze skórzaną torebką męską w kolorach brązu lub wojskowej khaki.


Listonoszki na salonach


Zmieniło się to dopiero w 2009 roku, gdy listonoszki podbiły serca kobiet i przybrały formę eleganckich, często minimalistycznych torebek, projektowanych przez największych tuzów świata mody. Milionom przedstawicielek płci pięknej na całym świecie spodobała się przede wszystkim ich uniwersalność: listonoszkę swobodnie można bowiem zabrać zarówno na luźną imprezę z przyjaciółmi, jak i spotkanie biznesowe. Ekspansja tych małych torebek na światowe salony mody była błyskawiczna: szybko zaczęto oglądać nie tylko noszące je modelki, ale także aktorki, piosenkarki i kobiety show-biznesu, takie jak Celine Dion, Miranda Kerr czy Julia Roberts.


Jak dobrać listonoszkę?


Listonoszki damskie dostępne są w tak wielu fasonach, że każda kobieta znajdzie wśród nich coś dla siebie. Do pracy nadadzą się dla osób, które nie potrzebują nosić zbyt wielu rzeczy. W stylizacjach biznesowych „bezpieczne” kolory, takie jak kolor naturalnej skóry, doskonale sprawdzą się do szpilek i białej koszuli – nic nie zaszkodzi jednak, by eksperymentować z bardziej odważnymi stylizacjami. Listonoszki noszone na co dzień często wybierane są w kolorach jasnych lub wręcz odcieniach bieli, dzięki czemu doskonale dopasowują się do każdego stroju wyjściowego. Z kolei na wieczór warto zaopatrzyć się w odważne modele, dekorowane orientalnymi lub egzotycznymi wzorami.